Konzola (kontrolér) od Pioneer DDJ SB-2 a SB-3: Aký je rozdiel, recenzia, skúsenosti, cena?

Ako začínajúci a možno pokročilý DJ riešiš otázku výberu konzoly. Pioneer patrí medzi osvedčené značky už dlhé roky. Pridávam odkaz na samotnú konzolu DDJ SB-2, ktorú sa snaží predbehnúť jej mladšia konkurencia od Pioneer DDJ SB-3. Tieto konzoly sú aj najlacnejšie produkty značky tejto kategórie, preto ich volia adpeti, ktorí s DJingom ešte len začínajú a oťukávajú si svoje prvé LOOPy a efekty. Konzolou Pioneer DDJ SB-1 sa už zaberať nebudeme, keďže sa jedná o historický kúsok. Od tejto legendy sú novšie tipy obohatené hlavne limitový farebný led pásik, ktorý ukazuje úroveň hlasitosti na obidvoch stranách.

Pri výbere konzoly sa treba určite zaoberať vlastnosťami, cenou a recenziami.

Pioneer DDJ SB-2 vs SB-3: Cena

Medzi Pioniermi nie je veľký rozdiel v cene. Našli sme k 11. 12. 2018 cenu na Pionieer DDJ SB-2 v internetovom obchode MELODYSHOP.SK približne 240 €. Tu sa však Pionieer DDJ SB-3 nepredáva, ale nádete ho v internetovom obchode MUZIKER.SK za cenu 260€ v tomto odkaze.

porovnanie Pioneer DDJ SB-2 vs. SB-3

Pioneer DDJ SB-2 vs SB-3: Rozmery a obal

Pionieer DDJ SB-2: 487 x 58,5 x 271,2 mm a váži 2,1 kg. Oproti tomu Pionieer DDJ SB-3 má rozmery 482.6 × 272.4 × 58.5 mm a jeho hmotnosť: 2,1 kg. Takže súv týchto vlastnostiach konzoly takmer totožné. Možné je na ne kúpiť aj polyesterový obal. Pridávam odkaz.

pioneer dj ddj sb obal

Kontrolér DDJ SB-2 vs SB-3: Porovnanie vlastností

Jedná sa o najlacnejšie konzoly tohto druhu od Pioneer. Prvú vec, ktorú si treba všímať je počet Faderov – to znamená, koľko Trackov (pesničiek) môžete cez konzolu ovládať. Takže tu máme v oboch prípadoch 2 Fadre a jeden Crossfader. Ten sa využíva na prepínanie medzi pesníčkami, prípadne Scratchovanie (Scratching). Nevyhnutné je samozrejme PLAY/PAUSE tlačítko a CUE, ale na konzole SB-3 je už samostatne! To je jeden z najväčších rozdielov. Konzola má aj SYNC, takže Tracky možno zrovnávať podľa BPM automaticky. Vidíme 8 Padov (štvorcových tlačítok) na jednej aj na druhej strane na oboch konzolách. Vo funkcií týchto PADOV sa konzoly výrazne líšia. Keylock a efekty ostávajú rovnaké. Možné je aj prepnutie na 3 a 4 track. Ale to býva dosť nepraktické.

PIONEER DJ DDJ SB 3 zboku

Pioneer DDJ SB-2 má vstup na mikrofón zboku a ako vidíte na obrázku, tak DDJ SB-3 má vstup naopak spredu pri cinchových výstupoch do mixu. Konzola obsahuje svoju vlastnú Zvukovú kartu, preto je dôležité nainštalovať na Vašom PC aj príslušný Driver.

Kontrolér DDJ SB-2 vs SB-3: Driver, Serato, Virtual DJ, Traktor mapovanie

Je veľmi dôležité, cez aký softvér najradšej hrávate. Podľa toho sa väčšinou rozhodujete aj pri výbere konzoly. Najznámejšie sú od Serata, Virtual DJa a Traktor. Konzoly tento softvér aj s Driverom (ovládačom) dodávajú ku kontrolérom. Jedná sa o prepojenie konzoly s Vaším PC. POZOR! Tieto ovládače fungujú len určitý čas a potom sú spoplatnené. Pokiaľ konzola nepodporuje od výroby softvér, ktorý ste si vybrali, je potrebné túto konzolu ručne vo Vašom softvéri Namapovať (prideliť každému tlačítku určitú funkciu). Na internete sa však dajú nájsť aj vopred namapované súbory, ktoré len nahráte do adresára Vášho PC a spojazdníte tak svoju konzolu. To sa síce ľahko píše, ale zaberie Vám to niekedy dosť času. Ale je to jediná možnosť pokiaľ sa chcete vyhnúť plateným verziám.

Táto konzola, ako už je na obale písané, podporuje softvér Traktor. Jeho mapovanie na Pionieer SB-2 môžete nájsť na stránke Traktor Bible. Pridávam odkaz.

Pridávam aj video s mapovaním na Traktor Pro 2 pre konzolku Pionieer DDJ SB-3.

Kontrolér DDJ SB-2 vs SB-3: Recenzie a skúsenosti

Na konzolách sa stane, že odpadne Fader a treba ho prilepiť. Niekedy vnútri zhrdzavie a treba ho vyčistiť. Určite pridám aj návod ako vyčistiť konzolu. Stačí kontrolér pravidelne čistiť a udržiavať. Pridávame odkaz na recenzie výrobku na Muzikeri. O Vaše skúsenosti sa s nami podeľte v komentároch.